ДІЄВІСТЬ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ: ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/galician_studies/law-2023-4-1Ключові слова:
право, юридична відповідальність, правове забезпечення дієвості, принципи юридичної відповідальності, дієвість, невідворотність покаранняАнотація
У статті встановлено актуальність наукового пізнання юридичної відповідальності з точки зору дієвості, яка передбачає певну дію на порушника та пов’язана з настанням відповідних наслідків, що визначені нормою права аж до застосування примусового фізичного впливу. Наголошено на розумінні кожним учасником суспільних відносин, того, що за протиправною поведінкою слідує державний примус, тому що за будь-яких умов має забезпечуватися панування права в суспільстві. Проаналізовано теоретико-правові засади пізнання дієвості юридичної відповідальності як фундаментальної ідеї, яка відображає суть та призначення інституту юридичної відповідальності та знаходиться у тісній взаємодії з принципами юридичної відповідальністю. Узагальнено, що юридична відповідальність базується на певних принципах, які відображають її природу та призначення. Зазначено, що дієвість юридичної відповідальності можна розглядати як один із принципів юридичної відповідальності. Акцентовано увагу, що принципи юридичної відповідальності тісно взаємопов’язані та взаємозумовлені між собою: наявність одного принципу передбачає наявність іншого, а порушення одного принципу призведе до порушення іншого. Визначено, що дієвість юридичної відповідальності як принцип – це стійка закономірна ідея, яка характеризує сутність і зміст юридичної відповідальності, має законодавче закріплення та пов’язана з практичними аспектами її втілення з метою гарантування й відновлення прав і свобод людини. Якщо ж юридична відповідальність не буде мати ознак дієвості, тоді втрачається сама мета та сутність її встановлення. Тому, встановлення будь-якої юридичної відповідальності повинно бути підкріплено законністю, справедливістю, дієвістю, невідворотністю покарання та іншими її принципами.
Посилання
Комарницький Д. С. Удосконалення інституту юридичної відповідальності держави перед особою як дієва гарантія забезпечення прав і свобод людини. Часопис Київського університету права. 2009. № 3. С. 60–64.
Загальна теорія права: підручник / за заг. ред. М.І. Козюбри. К. : Ваіте, 2015. 392 с.
Тарахонич Т. І. Принципи юридичної відповідальності в системі принципів права. Альманах права. 2012. Вип. 3. С. 284–287.
Теорія держави і права. Академічний курс: підручник / за ред. О. В. Зайчук, Н.М. Оніщенко. Київ : Юрінком Інтер, 2008. 688 с.
Подковенко Т. О., Павелко Л. В. Принципи юридичної відповідальності: загальнотеоретичний аспект. Молодий вчений. 2015. № 2(17). С. 830–833.
Калєніченко Л. І. Поняття та види принципів юридичної відповідальності. Право і Безпека. 2017. № 1. С. 24–31.
Подорожній Є. Ю. До питання принципів формування інституту юридичної відповідальності. Прикарпатський юридичний вісник. 2015. Вип. 1. С. 80–83.
Іваненко О. В. Теоретичні проблеми юридичної відповідальності. Теорія держави і права : навч.посіб. К. : ВЦ «Академія», 2013. С. 259–274.
Подковенко Т. О. Принципи юридичної відповідальності: зміст та основні критерії класифікації. Порівняльно-аналітичне право. 2014. № 7. С. 26–29.
Болсунова О. М. Сутнісні засади принципів юридичної відповідальності. Часопис Київського університету права. 2010. № 4. С. 48–52.