ДОГОВІР ЕМФІТЕВЗИСУ ЯК АЛЬТЕРНАТИВА ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/galician_studies/law-2023-2-2Анотація
Ця стаття присвячена дослідженню договору емфітевзису як альтернативної форми використання земельної ділянки порівняно з договором оренди землі. У статті розглянуті основні особливості договору емфітевзису, його переваги та недоліки порівняно з договором оренди землі. Дослідження базується на правових аспектах договору емфітевзису в Україні та порівняльному аналізі з іншими формами використання землі. Стаття також висвітлює важливість розвитку сільського господарства та ролі договору емфітевзису як засобу залучення інвестицій у цю галузь. Ця стаття допоможе читачам зрозуміти переваги та недоліки договору емфітевзису та допоможе прийняти рішення щодо використання земельної ділянки. Стаття також досліджує правовий статус договору емфітевзису в Україні. Розглянуті важливі аспекти договору, такі як строк дії, права та обов’язки сторін, порядок оплати ренти та інші. Крім того, стаття також зосереджується на перевагах договору емфітевзису для сільського господарства та розвитку цієї галузі. У цій роботі автором проаналізовано акти законодавства у сфері договору емфітевзису та договору оренди землі, серед них – Цивільний кодекс України, що встановлює загальні положення щодо визначених договорів, передбачає положення щодо суб’єктного складу учасників договору, їхніх прав і обов’язків; Земельний кодекс України, що встановлює положення щодо оренди земельних ділянок та містить положення про емфітевзис, які тією чи іншою мірою дублюють положення ЦК України; встановлено загальні положення, що стосуються договору емфітевзису; охарактеризовано проблемні аспекти щодо договору емфітевзису; визначено загальні відмінності між договором емфітевзису та договором оренди землі. Сформовано відповідні висновки щодо договору емфітевзису як альтернативи договору оренди землі. Заключні висновки статті стосуються підсумків дослідження договору емфітевзису та його відносин з договором оренди землі.
Посилання
Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 р. № 435-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text.
Земельний кодекс України: офіц. видання : текст, прийнятий ВР України 25 жовтня 2001 року, Київ, 27 с.
Махоніна І. Визначення поняття та важливість інституту емфітевзису в економічному розвитку. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Економіка. 2017. № 1 (49). Том 1. С. 52–58.
Колосівська Т. Особливості договору емфітевзису. Тенденції реформування правової системи України і країн світу: правові, психологічні та соціокультурні аспекти : збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції, 5–6 листопада 2019 р. Тернопіль, 2019. С. 116–118.
Харитонова Т. Емфітевзис: земельний, цивілістичний та екологічний аспекти. Екологічне право. 2019, № 3. С. 41–45.
Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності : Закон України від 10.07.2022. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2010. № 1. Ст. 2.
Висіцька І. Емфітевзис: правова природа, умови, форма, доцільність застосування. Землевпорядний вісник. 2019, № 11/2019. С. 41–48. URL: https://vysitska.com/2020/01/24/.
Гнідан Р. Договір оренди земельної ділянки : дис. … кандидата юр. наук : 12.00.03. Івано-Франківськ, 2017. 201 с.
Галкевич С. Договір емфітевзису як альтернатива договору оренди землі. URL: https://law.chnu.edu.ua/dohovir-emfitevzysu-yak-alternatyva-dohovoru-orendy-zemli.