РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВА НА СПРАВЕДЛИВИЙ СУД У СПОРАХ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ ТУРИСТИЧНИХ ПОСЛУГ
DOI:
https://doi.org/10.32782/galician_studies/law-2023-2-6Ключові слова:
право на справедливий суд, захист прав споживачів, гласність та відкритість, Верховний Суд, правосуддяАнотація
У статті проаналізовано проблеми реалізації права на справедливий суд у спорах про захист прав споживачів туристичних послуг. Здебільшого споживач є слабкою стороною договору про надання туристичних послуг. Зазвичай споживач, який укладає договір, залежить від інформації, яку надає туроператор, і не має можливості перевірити всі умови договору та відповідність послуг оголошеним параметрам. Окрім того, часто туроператори мають більше досвіду та ресурсів, ніж споживач, що також визначає споживача менш сильною стороною. Зважаючи на зростання популярності туризму, захист прав споживачів туристичних послуг стає дедалі більш актуальним питанням. Забезпечення доступу до справедливого суду та реалізація прав на справедливий процес є однією з головних гарантій захисту прав споживачів туристичних послуг. Однак постає низка проблем, пов’язаних із доступом до судової системи та розглядом справ про порушення прав споживачів туристичних послуг. Тема реалізації права на справедливий суд у спорах про захист прав споживачів туристичних послуг є актуальною. Останніми роками зростає кількість спорів, пов’язаних із цією сферою. Окрім того, споживачі стають усе більш свідомі своїх прав і вимагають їх захисту в разі порушення. У таких випадках реалізація права на справедливий суд має велике значення для захисту прав споживачів туристичних послуг. Доцільно вдосконалювати законодавство та процедури, пов’язані з розглядом справ про захист прав споживачів туристичних послуг, зокрема встановлювати додаткові гарантії доступу до судової системи та безоплатної правової допомоги для споживачів, поліпшувати процедуру розподілу судових витрат, установлювати механізми контролю якості судових рішень і забезпечення зрозумілості рішень суду для споживачів. Також важливими напрямами вдосконалення є створення умов для перевірки якості туристичних послуг, що дозволить зменшити ризики для споживачів і підвищити якість послуг. З урахуванням зазначених проблем і напрямів удосконалення законодавства у статті зроблено висновки про необхідність подальшого вдосконалення механізмів захисту прав споживачів туристичних послуг, що дозволить забезпечити більш ефективний і справедливий доступ до судової системи.
Посилання
Гордієнко Т. Правовий захист споживачів туристичних послуг в Україні. Право України. 2018. № 10. С. 58–66.
Конституція України. : Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. Дата оновлення: 01.01.2020 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр/conv#top.
Фінансування судової гілки влади України як гарантія суддівської незалежності / С. Леськів та ін. Молодий вчений. 2017. № 5. С. 249–253.
Майка М., Гакало І. Управління публічними фінансовими та економічними ресурсами як завдання державної служби. Актуальні проблеми політики. 2022. № 69. С. 21–26. URL: http://app.onua.edu.ua/index.php/app/article/view/1297.
Максименко О. Правове регулювання відповідальності за порушення прав споживачів туристичних послуг. Право України. 2019. № 5. С. 112–120.
Махніцький О. Судова влада: сутність, зміст та поняття. Актуальні проблеми держави і права. 2013. Вип. 70. С. 19–25. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/apdp_2013_70_6.
Олійник В. Теоретико-правова характеристика взаємодії органів судової влади та інститутів громадянського суспільства : дис. … канд. юрид. наук. Дніпро, 2017. 246 с. URL: https://dduvs.in.ua/wp-content/uploads/files/Structure/science/rada/k2/dissertations/5/6.pdf.
Петренко М. Споживач туристичної послуги: правовий захист та реалізація прав. Європейське право. 2018. № 1. С. 58–65.
Селіванов А. Судова влада в правовій державі: нові принципи забезпечення ефективності. Віче. 2010. № 16. URL: http://veche.kiev.ua/ journal/2150/.
Чантурія Л. Юридичні особи публічного права та їх місце в цивільному праві. Матеріали доповіді Ташкентського державного юридичного інституту. 29.06.2007 р. URL: http://www.caccivillaw.unibremen.de/publikationen/chanturia.jur.per.oeff.recht.ru.rtf.
Brewer G.D. Politicians, Bureaucrats and the Consultant. New York : Basic Books, 1973. 318 p.
Maika Maksym. The Implementation of E-justice within the Framework of the Right to a Fair Trial in Ukraine: Problems and Prospects. AJEE. 2022. С. 249–262. URL: https://doi.org/10.33327/AJEE-18-5.2-n000320.