АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ВСТАНОВЛЕННЯ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА СТВОРЕННЯ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНИХ ЗАКОНОМ ВОЄНІЗОВАНИХ АБО ЗБРОЙНИХ ФОРМУВАНЬ
DOI:
https://doi.org/10.32782/galician_studies/law-2023-4-12Ключові слова:
кримінальне законодавство, воєнізовані формування, кримінальна відповідальність, співучасть, громадська безпека, міжнародний досвідАнотація
Стаття присвячена дослідженню теоретико-правових засад кримінального законодавства, спрямованих на визначення правової природи та ознак створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань, а також участі в них, а також визначаються їх ознаки з погляду кримінального права. Стаття детально розглядає особливості визначення об’єктивних та суб’єктивних ознак створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань та участі в них. Автори докладно розбирають об’єкт, об’єктивну та суб’єктивну сторони цього явища, висловлюють висновки щодо їх визначення. Стаття фокусується на проблемних питаннях протидії створенню не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань, а також визначає шляхи їх усунення. Розглядаються актуальні питання кримінальної відповідальності за створення та участь в таких формуваннях. Крім того, аналізується можливість вдосконалення кримінального законодавства для більш ефективної протидії цьому явищу, зокрема, враховуючи міжнародний досвід та судову практику. Авторська стаття відзначається важливим внеском у розуміння проблем, пов’язаних із створенням не передбачених законом воєнізованих та збройних формувань, а також участю в них. Робота є актуальною, оскільки розглядає об’єктивні та суб’єктивні аспекти цього явища, а також висвітлює актуальні питання кримінальної відповідальності за подібні дії. Авторами розроблено конкретні заходи щодо покращення законодавчого регулювання у цьому напрямку, зокрема, шляхом аналізу міжнародного досвіду та судової практики. Автор вносить важливі рекомендації щодо удосконалення кримінального законодавства для ефективної протидії створенню та участі в незаконних воєнізованих та збройних формуваннях. Ця стаття не лише розширює наше розуміння кримінально-правової природи зазначених дій, але й надає практичні інструменти для вирішення проблем цього питання через законодавчі та правозахисні заходи. Такий підхід є актуальним та допомагає сприяти удосконаленню правового регулювання з метою забезпечення стабільності та безпеки суспільства.
Посилання
Вознюк А. А. Теоретичні та практичні проблеми кримінальної відповідальності за створення злочинних об’єднань та участь у них як посягання на громадську безпеку : дис. … д-ра юрид. наук : 12.00.08. Київ, 2018. 652 с.
Стаття 260. Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань – Кримінальний кодекс України. URL: https://protocol.ua/ua/kriminalniy_kodeks_ukraini_stattya_260/ (дата звернення: 19.12.2023).
Луценко Ю. В. Кримінально-правове забезпечення державної безпеки України у воєнній сфері в контексті сучасних викликів та загроз: монографія. Київ: НА СБ України, 2021. 348 с.
Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / [А. М. Бойко, Л. П. Брич, В. К. Грищук та ін.] ; за ред. М. І. Мельника, М. І. Хавронюка. 9-те вид., переробл. та доповн. Київ : Юрид. думка, 2012. 1316 с.
Кримінальний кодекс України від 05.04.2001. Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text (дата звернення: 19.12.2023).
Луценко Ю. В. Теоретико-правові аспекти воєнної сфери в системі державної безпеки України. Прикарпатський юридичний вісник. 2020. Вип. 3(32). С. 49‒53.
Панов М. І. Захист прав та інтересів потерпілого – конститутивна функція кримінального права та процесу. Державна політика у сфері захисту прав потерпілих від кримінальних правопорушень в Україні : матеріали круглого столу (Харків, 25 квіт. 2013 р.). Xарків : Право, 2013. С. 5–8.
Акімов М. О. Не передбачене законом воєнізоване або збройне формування (ст. 260 КК України): проблеми визначення. Протидія терористичній діяльності: міжнародний досвід і його актуальність для України : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 30 верес. 2016 р.). Київ : Нац. акад. прокуратури України, 2016. С. 20–22.
Луценко Ю. В. Кримінально-правове забезпечення державної безпеки України у воєнній сфері в контексті сучасних викликів та загроз: монографія. Київ: НА СБ України, 2021. 348 с.
Головкін Б. М. Про детермінацію злочинності. Часопис Київського університету права. 2020. № 1. С. 274–280.
Луценко Ю. В. Доктринальні положення кримінально-правової політики держави у сфері забезпечення воєнної безпеки України. Актуальні проблеми міжнародних відносин. 2019. Вип. 138. С. 84.
Луценко Ю. В. Правові засади формування та реалізації воєнної політики України. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2019. № 4. С. 130−136.