АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ У СУЧАСНИХ УМОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.32782/galician_studies/law-2023-3-9Ключові слова:
глобалізація, злочинна діяльність, захист, злочин, інформаційне суспільство, кіберзлочин, кібербезпека, корупція, криміналістика, криміналістична методика, організована злочинність, міжнародне співробітництво.Анотація
Стаття присвячена дослідженню актуальних проблем розслідування злочинів в сучасних умовах. Автор наголошує, що розслідування злочинів стикається з численними викликами і проблемами, а саме: кіберзлочини і кібербезпека, корупція і організована злочинність, злочини на основі расової, релігійної або гендерної ненависті, злочини, пов’язані зі збройною агресією рф, порушення прав людини, загрози для свідків і слідчих, глобалізація і міжнародне співробітництво, технологічні виклики, забезпечення права на справедливий процес. Розкрито необхідність розширеного розуміння предмету криміналістичної методики, яку можна представити як систему теоретичних положень і розроблюваних на них на основі рекомендацій щодо організації виявлення злочинної діяльності, розслідування та попередження окремих видів та груп злочинів. Обґрунтовано нові наукові підходи та пропозиції з вирішення досліджуваних дискусійних проблем, визначено інноваційні напрями досліджень у цій царині знань. Мета дослідження – проаналізувати та дослідити окремі дискусійні проблеми розслідування злочинів в сучасних умовах, визначити традиційні та інноваційні підходи до їх розуміння, сформувати предмет і систему криміналістичної методики, окреслити перспективні напрями подальших наукових досліджень із цієї проблематики. Наукова новизна дослідження полягає в тому, що криміналістика не повинна задовольнятися дослідженням лише результатів злочинної діяльності – злочинів. З урахуванням тенденцій сучасного світу (глобалізація, інформатизація, розвиток нанотехнологій, інформаційні війни) її роль, призначення мають бути перетворені. Реформування правоохоронної системи потребує активного запровадження системи розслідування злочинів, спрямованих на створення якісної протидії, пропонування дієвих і результативних заходів і механізмів боротьби зі злочинністю, а також криміналістичного забезпечення правозастосовної діяльності.
Посилання
Тіщенко В.В., Барцицька А.А. Становлення технологічного підходу – новаційний напрямок розвитку криміналістики. Актуальні проблеми держави і права. 2012. С. 560–566.
Обшалов С.В. Проблемні питання щодо організації оперативно-розшукового забезпечення кримінального судочинства. Актуальні проблеми розслідування злочинів в сучасних умовах: матеріали Всеукраїнської наук.- практ. конференції з нагоди святкування 10-річчя факультету підготовки фахівців для підрозділів слідства (Дніпропетровськ, 24 вересня 2015 р.). Дніпропетровськ : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2015, 112 с. С. 3–5.